Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איך סל השיקום יכול בימים אלה לסייע למתמודדי טראומה וחרדות, ניצולים ומפונים, להחלים ולהשתלב בחברה

איך סל השיקום יכול בימים אלה לסייע למתמודדי טראומה וחרדות, ניצולים ומפונים, להחלים ולהשתלב בחברה
קרדיט - מרכז יה"ל כפר סבא

סל שיקום הוא המפתח לתחילת תהליך השיקום של אדם שמתמודד עם קושי נפשי ולמשפחה יש מקום משמעותי במסע המשמעותי שהוא "תהליך השיקום".

כל זאת ועוד בהרצאה המקוונת על מיצוי סל שיקום שתקיימנה עו"ס בר דגן, ואילנה קרן, אמא בעלת ידע מנסיון, ממרכז יה"ל כפר סבא. ההרצאה הינה ללא תשלום ותתקיים בזום ב30.1 בשעה 17:30

סל שיקום, מאז שנוצר כחלק מחוק שיקום נכי נפש בקהילה, הוא כלי אפקטיבי ופרקטי הנשען על גישת ההחלמה. בימים קשים אלה של לחימה, בהם אנשים רבים נוספו למעגל מתמודדי הנפש, נכון יותר מתמיד ללמוד על אפשרויות השיקום וההחלמה, ולהבין שקיימים כלים מתאימים לשיפור היכולות התפקודיות, העלאת הדימוי העצמי ושילוב מחדש בחברה. למשפחה תפקיד חשוב ביותר בתהליך זה. לדברי החוקרת פלורה קוך-דוידוביץ , לפי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2022 עמד מספר מקבלי השירותים במסגרת "סל שיקום" על 35,751 איש. מכלל החישובים עולה כי שיעור המיצוי נע בין 24% – לכל היותר ל-39% אחוז. כיום בעיצומה של המלחמה ולאחר אירועי השביעי באוקטובר מספר מתמודדי הנפש שזכאים לסל שיקום גדול בהרבה. סל שיקום עשוי לסייע להם בתהליך ההחלמה וההשתלבות מחדש בחברה.

החוק לשיקום נכי נפש בקהילה נחקק בשנת 2000 והינו אחד החוקים החברתיים החשובים שנחקקו בארץ ומטרתו לשפר את איכות חייהם, ולסייע בהחלמתם ובהשתלבותם בחברה של אנשים הסובלים מנכות על רקע נפשי. החוק מאפשר להם עצמאות תפקודית ואיכות חיים, תוך שמירה על כבודם . הזכאות היא לתושב ישראלי מגיל 18 ומעלה המעוניין בשירותי שיקום , אדם שהוכר כבעל נכות רפואית בשל הפרעה נפשית בשיעור של %40 לפחות, שנקבעה לפי סעיפים 33 או 34 על פי אחוזי הנכות של המוסד לביטוח לאומי. ניתן לפנות לוועדת סל שיקום של משרד הבריאות בעזרת הפנייה מגורם רפואי, רווחה או גורם פרטי. ועדת סל שיקום מתקיימת במחוז בו מתגורר האדם בנוכחות המתמודד. אם האדם לא מעוניין בהכרה של ביטוח לאומי ניתן לפנות למסלול עוקף ביטוח לאומי: להגיש טופס בקשה למסלול אישי לשיקום וחו"ד פסיכיאטרית עדכנית באתר משרד הבריאות -ואז לקבל הפניה לחו"ד פסיכיאטרית של מומחה מטעם משרד הבריאות ומשם לוועדת סל שיקום.

חשוב להכיר את סל השיקום ומה שיש לו להציע, בין השאר מדובר בשירותי דיור, שירותי תעסוקה, השכלה, שירותי חונכות וסמך, שירותי חברה ופנאי , שירותי תמיכה במשפחות ותיאום טיפול. חשוב שהתא המשפחתי ייקח חלק פעיל בליווי לוועדות נכות וועדת סל שיקום כדי למצות את האפשרויות, להגיע למפגשים רב מערכתיים במרכזי יה"ל של עמותת איכות בשיקום שמייעצים ומלווים את המשפחות בערים השונות. ההרצאה הינה ללא עלות, מיועדת למתמודדים ומשפחות.

עמותת איכות בשיקום מפעילה 4 מרכזי יה"ל לייעוץ למשפחות מתמודדים בראשון לציון, חדרה, כפר סבא ואשדוד. המרכזים ממומנים ומפוקחים על ידי משרד הבריאות. ב31.1 בשעה 17:30 תתקיים הרצאה מקוונת בזום בנושא סל שיקום בהנחיית בר דגן, עו"ס, ואילנה קרן, אמא בעלת ידע מנסיון, שתיהן ממרכז יה"ל כפר סבא.

עוד כתבות שיעניינו אותך
השקיעו בתשתיות תקשורת כמה שיותר מהירות בעסק
אתם רוצים לשנות את התשתית בעסק שלכם? ברור לכם שאתם...
איך תעצבו את משרד החלומות שלכם?
תמיד רציתם להקים משרד הייטק ועכשיו, בשעה טובה, אתם עושים...
איך לייעל תהליכי בנייה בשיטות האדריכלות הירוקה?
תכנון מבנים עם השפעה שלילית מועטה על עולם הטבע הוא...
הפירור המרנין על קינוח האירוע שלכם
אירוע חגיגי ומרשים דורש תכנון קפדני עד לפרטים הקטנים ביותר....
ניהול נכסים- מה זה אומר בדיוק?
אם יש לכם נכס, בין אם פרטי ובין אם מסחרי,...
מה חשוב לדעת לפני טיפול דיקור סיני?
בשנים האחרונות טיפולי דיקור סיני הפכו נפוצים. גברים ונשים בכל...
קבלת השבת חוזרת לנמל קיסריה בהובלת בית תפילה ישראלי
ימי שישי בחודשים מאי ויוני, בשעה 17:30 הכניסה חופשית בימים אלה...
ייעוץ לימודים- עשה זאת בעצמך
בעבר הרחוק היו אנשים לומדים מקצוע מאבא שלהם, ובמקרים חריגים...
מצדיעים לכם: המשט הלאומי של יום העצמאות ה-76 למדינת ישראל עושה כבוד ללוחמי הים
משט יום העצמאות הלאומי יוצא לדרך בסימן הצדעה ללוחמי חיל...
מה צריך לדעת על עקירה כירורגית
וודאי שמעתם על המונח שיני בינה, אם לא, אנחנו כאן...